You are currently viewing Je naozaj drahá finančná služba tá kvalitná a lacná tá nekvalitná?

Je naozaj drahá finančná služba tá kvalitná a lacná tá nekvalitná?

Určite si sa stretol s tvrdením, že za kvalitnú službu je potrebné zaplatiť viac. Rovnako si sa určite stretol aj s názorom, že to čo je lacné – je nekvalitné. Ako je to pri
investovaní a ako to vidím ja? To si povieme v nasledujúcich riadkoch. 

Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci

Stretávam sa s tým najmä na sociálnych sieťach. Konkurenční sprostredkovatelia sa vyjadrujú, že ak chce klient efektívne investovať cez sprostredkovateľa, tak musí aj sprostredkovateľ z niečoho žiť, aby dokázal doručiť „kvalitnú“ službu. Čiže podľa nich, je treba platiť sprostredkovateľa na mesačnej báze (manažérsky poplatok/management fee), inak investovanie nebude tak kvalitné. K tomu samozrejme treba naúčtovať aj vstupný poplatok, za administratívu atď.
Iste mi dáš za pravdu, že pasívne investovanie do ETF je vskutku jednoduchá forma investovania, ktorá nepotrebuje nejakú zvýšenú starostlivosť na mesačnej báze. Stačí dodržať pár základných princípov investovania, nastaviť trvalý príkaz a ide to samo. Toto je metóda, ktorou investujú ľudia po celom svete. Myslíš si, že každý v USA, kde má investovanie najdlhšiu históriu má svojho drahého sprostredkovateľa, ktorý mu z lacných ETF robí vďaka manažérskym poplatkom podielové fondy? Nemyslím si.
ETF si žijú svojim životom, sprostredkovateľ nemá ako ovplyvniť jeho výkonnosť, nevstupuje do portfólia fondu a ani nevie ovplyvniť jeho rizikovosť. On len nastavil portfólio, teda zvolil ETFka. Na príklade najznámejšieho ETF S&P 500 si ukážeme, ako to vlastne funguje.

Zloženie ETF indexu S&P 500 vyberá komisia. Preto je vplyv finančného sprostredkovateľa na výber spoločností nulový.

Pri zvažovaní oprávnenosti nového prírastku komisia posudzuje zásluhy spoločnosti pomocou nasledujúcich základných kritérií:

Kritériá pre výber spoločnosti v S&P 500

  • Trhová kapitalizácia – Trhová kapitalizácia musí byť väčšia alebo rovná 18,0 miliardám USD. Tieto kritériá oprávnenosti na trhovú kapitalizáciu slúžia na pridanie do indexu, nie na ďalšie členstvo. Výsledkom je, že zložka indexu, ktorá zrejme porušuje kritériá na pridanie do tohto indexu, nie je odstránená, pokiaľ pretrvávajúce podmienky nezaručujú zmenu indexu.
  • Trhová likvidita a verejná obchodovaná hodnota – ročná hodnota v dolároch obchodovaná s trhovou kapitalizáciou upravenou o pohyblivosť je vyššia ako 0,75.
  • Objem – Minimálny mesačný objem obchodovania 250 000 akcií v každom zo šiestich mesiacov pred dátumom hodnotenia.
  • Burza cenných papierov – musí byť verejne kótovaná na burze cenných papierov v New Yorku.
  • Sídlo – Spoločnosť musí mať primárnu kótáciu na burze v USA. Musí podliehať americkým zákonom o cenných papieroch a musí mať aspoň 50 % svojich príjmov v USA.

Zdroj: wikipedia

Aktívne riadenie pasívnych ETF fondov? – hm to mi nevychádza

Čo teda je navyše potrebné aby sprostredkovateľ robil pravidelne okrem povinného každoročného stretnutia? Veď ono to bude fungovať či tam ten sprostredkovateľ bude alebo nebude, tak prečo mu dobrovoľne odovzdávať 1% z majetku každý rok? Každý nech si tu odpovie sám.
Ak mi dokáže sprostredkovateľ urobiť nadvýnos oproti základným indexovým ETF a teda vďaka jeho pričineniu zarobím o X % viac, nech sa páči, nech si za to nechá zaplatiť adekvátne, formou výkonnostného poplatku (success fee), ale k ETF naozaj manažérsky poplatok nepatrí. Hovoria mi, že bez manažérskeho poplatku ako sprostredkovateľ neprežiješ, že do roka budem dokladať tovar v Kauflande (pozdravujem Marcela). Moju finančnú situáciu nechajte na mňa, náš biznis model kontinuálne rastie a preukázal svoju robustnosť a životaschopnosť, preto je u mňa v pasivneinvestovanie.sk klient vždy na prvom mieste (ale veď to hovoríte tiež). A nie, ten newsletter naozaj nie je taký drahý aby stál za manažérsky poplatok. A rovnako aj tá emočná podpora v poklesoch, však tam bol vstupný poplatok, ktorý bol začo? Miloš

Pridaj komentár